Genel 15 Aralık 2016, 10:30
Yaz Saati Uygulaması

Yaz Saati Uygulamasında Kesin Karar Verildi!

Reklam Alanı

Her yıl uygulamaya konulması düşünülen kalıcı yaz saati uygulaması, bu sene uygulamaya alınmıştı. Günlerdir gündemde olan kalıcı yaz saatinin geri alınması sorusuna Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yanıt geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ülkemizin bu uygulama sayesinde önemli derecede tasarruf ettiğini belirtti. Bu uygulama ile 2.5 milyar liralık tasarruf ve havanın erken kararmasından dolayı meydana gelen psikolojik rahatsızlıkların engellenmesi bekleniyor. Bakanlığın tespitlerine göre, kamu kuruluşları ve özel sektörün kullandığı mesai saatleri içerisinde yaklaşık 1 milyar lira tasarruf sağlanması düşünülüyor. Kalıcı yaz saati uygulaması ile 2.3 TWh (Terawatt/Saat) elektrik tasarrufu sağlana biliniyor. Bu tasarruf, tüketici maliyeti olarak 977 milyon liraya denk geliyor.

Her ne kadar velilerin şikayet etmelerine sebep olsa da, ülkemize sağladığı yarar neticesinde kalıcı yaz saati uygulamasının geri alınması durumu söz konusu değil. Enerji Bakanlığından gelen bilgiler doğrultusunda bu konuyla ilgili bir çalışmanın olmadığı kesinleşti.

Yazar Bilgileri

Öznur Bayyiğit oznurbayyigit@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap