Terör 30 Kasım 2016, 21:05
Polis Akademisi

Polis Akademisi Sınav Sorularını “Savcı” Sızdırmış!

Reklam Alanı

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen’in koordine ettiği Polis Akademisi yazılı giriş sınavından hemen önce, soruların FETÖ‘ye bağlı kişilerce elde edilip, sınava giren ve kendilerine bağlı adaylara verildiği iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine başlatılan soruşturmada soruları sızdıran ve öğrencileri yetiştirenlerin bulunduğu 8 kişilik grubun içerisinde kendisine “abi” denilen birinin ve öğrencilerin yer aldığı öğrenildi.

9 Kasım ve 28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda yakalanan şüphelilerden “Tarık” kod adlı şüphelinin, eski Gaziantep Cumhuriyet Savcısı Aykut Coşar olduğu belirlendi. Aykut Coşar’ın yapı içerisinde aktif rol aldığı ve bu kapsamda örgütün faaliyetleri çerçevesinde öğrencileri yetiştirip sınav sorularının dağıtımını sağladığı da öğrenildi. Coşar’ın lise döneminde, üniversite sınavında da dereceye girdiği tespit edilince, iddialar iyice kesinlik kazandı.

Yakalanan şüpheliler içerisinde Aykut Coşar’ın yanı sıra sözde örgüt abiliği yapan Hamza Öztürk, Abdurrahim Metin, Hamit Barışan ve örgütün öğrencileri Ahmet Özlü, Erkin Eren, Volkan Özkan ve Samet Özkükçü‘de yer aldı.

Sınavda sorulan 100 sorudan 90’ının önceden sızdırıldığı tespitinin yapıldığı soruşturmada, sözde cemaat abisi kişilerin öğrencilere, “Sizin yeriniz Polis Akademisi, Harp Okulları. Buralara kafirler mi yerleşsin, siz oralara yerleşin ki İslam’a hizmet edin” şeklinde telkinde bulundukları belirlendi.

Yapılan soruşturmada sınavı asıl listede kazanan 200 kişiden 198’inin kuvvetli suç şüphelisi, 2 kişinin de şüpheli olduğu tespit edildi.

Kuvvetli şüpheli olarak tespit edilen adaylardan gözaltına alınan 33 kişi, 9 Kasım tarihinde Ankara’da adliyeye sevk edilmiş ve tutuklanmıştı. 24 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Adli kontrol şartıyla bırakılan şüpheliler, gözaltında bulundukları süre zarfında bir çok iftirada bulundu.

Yazar Bilgileri

Öznur Bayyiğit oznurbayyigit@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Benzer İçerikler

Benzer içerik bulunamadı!

Yorum Yap