Medya'dan Haberler 5 Aralık 2016, 10:40
Milli Eğitim Bakanlığı

Öğrenci Yurtları Artık MEB’e Bağlı!

Reklam Alanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci yurtları ile ilgili flaş kararlar almaya devam ediyor.

Artık öğrenci yurtları MEB’e bağlanıyor! Öğrenci yurdu açmak için gerekli olan ruhsat ve düzenleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmesinin ardından bakanlık olarak yeni bir yönetmelik yayımlanacağı duyuruldu. İşte yayımlanacak yeni yönetmelik hakkında merak edilenler…

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen kanun tasarısında, özel yurtlara ilişkin yeni hükümleri belirten ilgili madde, 23 Kasım’da TBMM Genel Kurulu’nca kabul edildi.

Belediyeler Aradan Çıkarılıyor!

Ülke genelinde öğrencilere barınma hizmeti veren kurumlar için ruhsat çıkarma işlemi, belediyeler arasında ki farklı uygulamalardan kaynaklı sorunların çözülebilmesini amaçlayan bu yeni uygulamayla barınma hizmeti veren kurumlarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek.

Yönetmelikle İlgili Ayrıntılar

Milli Eğitim Bakanlığı, kurallara aykırı olarak ruhsatı bulunan kurumları kapatma yetkisine de sahip olacak. Bakanlık, bu yetkisini il valiliklerine de devrede bilecek. Bu yönetmelik ile ortaokul ve lise öğrencilerine barınma hizmeti sunan bütün kurumların ruhsatlandırma çalışmalarını, denetlemelerini ve standart belirlemelerine ilişkin belirlenen kriterler genişletilecek. Bakanlığın yeni yönetmelik taslağına göre, öğrenci yurtlarında mevzuata uygun yangın merdiveni ve yangın söndürme sistemi bulundurma, yeni açılacak olan öğrenci yurtlarında zorunlu hale getirilecek.

Yazar Bilgileri

Talha Yılmazer talhayilmazer@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap