KPSS Sınavı 14 Aralık 2016, 20:25
KPSS Sınavı

KPSS Puanları Nasıl Hesaplanır?

Reklam Alanı

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren hemen herkesin aklına gelen bir sorudur bu. Sizler için olabildiğince basit ve anlaşılır şekilde bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere ÖSYM, KPSS sınavında adayların karşısına 120 soruyla çıkmaktadır. Bu soruların 60 tanesi genel yetenek, 60 tanesi genel kültür kategorilerine girmektedir. Sınavda vereceğiniz her 4 yanlış cevap, 1 doğrunuzu götürecektir. (Bu bağlamda 1 yanlış cevap, 0.25 doğru cevabınızı götürecektir.) Yanlış cevapların doğru cevapları götürmesinden sonra sınava giren adayın net sayısı ortaya çıkıyor.

Daha sonra ise adayların en dikkat etmediği ve aslında en önemli unsurlardan biri olan ise standart sapmaya bakılmaktadır. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. Bu da herkesin yapamadığı soruları yapmanın çok daha fazla puan alabilme durumunu ortaya çıkartıyor.

Klasik sistemde ÖSYM, 0.5 çarpan oranıyla genel kültür ve genel yetenek sorularından çıkan net sayınızı çarpıp, üzerine 40 puan ekliyor. Çıkan sonuca standart sapma puanınızı da ekleyip, nihai puanınıza ulaştırıyor sizi.

Yani bu işi bir formüle dökersek şöyle hesaplayabiliriz:

([0.5x(KPSS Sınavı Net Sayısı)]+40)+(+ veya -5)

Yukarıdaki formülle hesaplayacağınız zaman standart sapma puanınızı bilemediğinizden, son kısımdaki + veya – 5 puanı dahil etmeyiniz.

Yazar Bilgileri

Öznur Bayyiğit oznurbayyigit@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap