Din Hizmetleri Personeli 1 Aralık 2016, 00:08
İmam ve Müezzinler

İmam ve Müezzinlerin Nakil Olma Kriterleri

Reklam Alanı

Diyanet İşleri Başkanlığı çeşitli usullerle diğer kamu kurum ve kuruluşlarından ayrı bir şekilde akil işlemi yapmaktadır. Bilindiği üzere kamu kurumlarında atamalar, puantaj tablosuna göre belirlenmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ise adayları yeniden sınava tabi tutarak akil işlemlerini yapmaktadır.

İmam Hatip ve Müezzin Kayyım‘ların nakil işlemlerinin nasıl yapılacağına dair açıklama aşağıda yer almaktadır.

1- Diyanet İşleri Sınav Yönetmeliği’ne göre her ay sınav yapılması ve ilana çıkılması gerekmektedir. İl Müftülükleri her ayın 10’u ve 15’i arasında DİBBYS üzerinden kadro tanımlaması yapmakta ve ilana çıkarmaktadır. Görevliler kişisel şifreleri ile sınava başvurabilir ve kadroları görebilirler. Ayrıca bu sınava başvurmak için adayların 30 puan barajına ulaşmaları gerekmektedir. Bu puanı, MBSTS puanının %40’ı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği değerlendirme formundaki toplam puanın %20’si oluşturmaktadır.

2- Her ayın ilk Salı’sı, hangi güne denk geliyorsa, ilgili İl Müftülüğü’nde sınav gerçekleştirilir. Sınav gününden 2 gün sonra ise görevliler şifreleri ile giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilirler. Baraj puanı alabilen adaylar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirtmiş olduğu tarihler arasında tercih yapabilirler ve kısa süre içinde İl Müftülükleri, yerleştirme işlemlerini yaparak atamaları gerçekleştirirler.

3- Ayrıca iki ay boyunca, İl Müftülüğü tarafından ilan edilip talep olmaması durumunda, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 18/1-ç maddesi gereği, D grubu camilere MBSTS puanı 50 olması şartıyla görevlinin dilekçe ile İl Müftülüğüne başvurması halinde ataması sınavı beklemeksizin yapılabilir.

Yazar Bilgileri

Talha Yılmazer talhayilmazer@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Benzer İçerikler

Benzer içerik bulunamadı!

Yorum Yap