Belgeler 26 Aralık 2016, 13:04
Askerlik

Askerlik Durum Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Reklam Alanı

Bazı kurumların istediği askerlik durum belgesi nedir? Askerlik durum belgesi almak için ne yapmamız gerekiyor? İşte bu soruların yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle yeni bir işe başlarken ve açık öğretime kayıt olurken istenilen askerlik durum belgesi, kişinin askerlik ile bir ilişkisinin olup olmadığını gösteren bir belgedir. Kişi askerliğini yapmış ise bu belgede “Askerlik ile ilişiği yoktur!” yazısı görünecektir. Resmi bir evrak olan askerlik durum belgesi, E-Devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak alınabiliyor. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için ise, PTT şubelerinden E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr üzerinden T.C. kimlik numaranız ve almış olduğunuz şifre ile beraber sisteme giriş yapabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik Durum Belgesi

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan hemen sonra anasayfada bulunan arama kutucuğuna “askerlik durum belgesi” yazarak, “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” bağlantısına tıklayın.

Askerlik Durum Belgesi

Açılan sayfada “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyip, “Devam Et” butonuna tıklayın.

Askerlik Durum Belgesi

Son olarak bilgilerinizi kontrole ettikten sonra, “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıklayın. Artık askerlik durum belgeniz hazır; hemen sağ üstünde bulunan indir butonuna basarak, PDF formatında indirebilirsiniz.

İnternet üzerinden almış olduğunuz bu belgeyi diğer kurumlar ile paylaşabilir, belgeyi vermiş olduğunuz kurum da, “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” sistemi üzerinden vermiş olduğunuz belgenin doğruluğunu kolay bir şekilde kontrol edebilir.

Yazar Bilgileri

Talha Yılmazer talhayilmazer@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Benzer İçerikler

Benzer içerik bulunamadı!

Yorum Yap