Aday Memurlar 12 Aralık 2016, 23:15
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Adalet Bakanlığı’na Memur Alım Şartları Değişti!

Reklam Alanı

Adalet Bakanlığı mevcut olan memur alım şartlarında değişikliğe gitti. 6 Aralık 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerde en göze batanı ise KPSS şartı olmadan alım yapılabilecek olması!

İşte yapılan değişiklik ile ilgili tüm detaylar…

18.03.1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na tabi olarak en az 2 yıl süre ile uzman erbaş statüsünde çalışmış olmak ve 20.10.2016 tarihine kadar kendi isteği doğrultusunda sözleşmesini feshetmiş olup, 35 yaşını doldurmamış, İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edebilmek için gerekli şartları taşıyan, 30.06.2017 tarihine kadar Bakanlık olarak belirlenecek adli yargı mahkemesi ve adalet komisyonlarınca gerçekleştirecek olan sözlü sınav sonuçlarına göre Devlet Memuru Kanunu’na vize edilen pozisyonlarda sözleşmeli olarak personel istihdam edilebilecek.

Sınav birimince, belirlenen pozisyonlar başvuru süresi bitmeden en az 15 gün önce Devlet Personel Başkalığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden ilan edilmektedir.

Adaylar sözlü sınava, belirtilecek başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve uzman erbaş olarak çalışmış olduğu hizmet belgesi ile birlikte son başvuru günü mesai bitimine kadar mahalli Cumhuriyet Başsavcılığına veya sınav birimine başvurabilirler.

Aday sadece tek bir adalet komisyonuna başvuru yapabilir. Aksi bir durum olduğunda, yani adayın birden fazla adalet komisyonuna başvurması durumunda tüm başvuruları geçersiz sayılacak ve iptal edilecektir.

Başvuru yapan adayların başvuruları olumlu sonuçlandığında boy kilo ölçümleri mutlaka alınır. Boy ve kilo ölçümleri adalet komisyonu tarafından yapılır ve bu ölçümlerden sonra sözlü sınava hak kazanan adaylar ilan edilir.

Gerçekleştirilen sözlü sınavdan en az 70 alan adaylar başarılı sayılacaktır. Açıklanan sonuçlar sonrasında belirtilen pozisyon kadar asıl ve yeterli sayıda yedek aday belirlenir.

Sınav gerçekleştirecek olan adalet komisyonları, sınav başvuru formu, sınav başvurusu, merkezi kura ve sınava ilişkin diğer bilgiler sınav ilanı ile birlikte belirlenir.

Sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınav konuları ile bu maddede hüküm bulunmayan hallerde Yönetmeliğin, 2992 sayılı kanunun geçici 10. maddesi ile çelişmeyen hükümleri uygulanmaktadır.

Yazar Bilgileri

Talha Yılmazer talhayilmazer@memurluk.org
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap